Pijaństwo, czy alkoholizm?

Większość ludzi wypija sporadycznie lampkę wina do obiadu lub piwo z przyjaciółmi. Dla niektórych jednak jeden drink przeradza się w dwa kolejne i następne. Nie są w stanie przestać pić. Nie każdy jednak kto nadużywa alkoholu jest alkoholikiem.

Nadmierne spożycie alkoholu określa się mianem pijaństwa. Jednak samo pijaństwo jest jedynie szkodliwym nawykiem. Człowiek jedynie nadużywający alkoholu jest w stanie się kontrolować. Może zrezygnować z picia, jeżeli zechce.

Więcej informacji na serwisie: Pij Mniej

Może odmówić i przerwać picie w dowolnym momencie. Alkoholizm natomiast to choroba przewlekła i nieuleczalna. Można jedynie zatrzymać jej postęp. Alkoholik czuje przymus picia i nie panuje nad ilością wypijanego alkoholu. Alkoholizm wpływa też na zaniedbywanie obowiązków rodzinnych i zawodowych. Pijaństwo niekoniecznie.

Dość precyzyjnie różnicę miedzy pijaństwem a alkoholizmem formułuje stare francuskie powiedzenie: „Pijak mógłby przestać pić, gdyby chciał. Alkoholik chciałby przestać pić, gdyby mógł”.



Nie u każdej osoby przesadzającej z alkoholem rozwinie się fizyczne uzależnienie. Co nie oznacza, że osoby pijące w nadmiarze mogą czuć się bezpiecznie. Nałóg pojawia się niepostrzeżenie. Alkoholik zaczyna odczuwa potrzebę picia w podobny sposób, jak każdy człowiek odczuwa potrzebę jedzenia. Zaczynając pić, nie jest w stanie się powstrzymać.

Z czasem rozwija się tolerancja na alkohol. Organizm domaga się spożycia większej ilości trunków dla uzyskania takiego samego efektu. W momencie, gdy osoba uzależniona próbuje przestać lub ograniczyć picie pojawiają się natomiast objawy odstawienia, takie jak: pocenie się, nudności, drżenie, stany lękowe, a nawet psychozy i halucynacje. Człowiek sięga więc ponownie po alkohol, by pozbyć się nieprzyjemnych doznań. Tym samym wpada w błędne koło.

W Polsce alkohol spożywa około 80% społeczeństwa, z czego 12% nadużywa go. Skutki nadmiernego picia kosztują polską gospodarkę około 45 miliardów złotych rocznie. Alkoholizm w większej mierze dotyka mężczyzn. W ostatnich latach wzrosła również znacznie liczba pijących kobiet. Alkoholizm jest najbardziej rozpowszechniony wśród ludzi młodych w wieku od 18 do 44 lat.

Komentarze

  1. Fajnie to wszystko zostało tu opisane.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety często jest tak, że pijaństwo zaczyna zamieniać się w alkoholizm. Wtedy najlepszą opcją jest przede wszystkim udanie się na leczenie do specjalistycznego ośrodka na leczenie. Na pewno taką ofertę ma https://detoksfenix.pl/ i jestem przekonana, że po prostu to jest najlepsze wyjście z sytuacji.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Pięć etapów upojenia alkoholowego

Halucynacje alkoholowe

Kobiety uzależnione od heroiny