Alkoholizm u osób starszych

Niewiele się mówi o wpływie alkoholu na osoby starsze - ich zdrowie, samopoczucie. Zaniepokojenie społeczne koncentruje się zazwyczaj wokół młodych ludzi. Prawdopodobnie jest to uzasadnione postępowanie, bo spożywanie przez młodych alkoholu wywołuje bardziej widoczne szkody społeczne.

Badania akt medycznych wskazują jednak, że liczba osób starszych trafiających do szpitala z powodu chorób psychicznych i fizycznych związanych z piciem znacznie wzrosła w ostatnich latach.

Problem nadużywania alkoholu przez ludzi dojrzałych jest często pomijany i niedostatecznie rozpoznany. Osoby starsze spożywają bowiem alkohol znacznie rzadziej niż młodzi. Problemy z piciem pojawiają się u około 2 – 5% osób dojrzałych, powyżej 60 roku życia. Przypuszczalnie ponad 60% z tych osób to osoby pijące od wielu lat, mimo znacznych problemów zdrowotnych. Pozostałe osoby, to ludzie zaczynający pić około 60-tki.

W późniejszym wieku zwiększa się natomiast toksyczne działanie alkoholu na organizm, szczególnie na mózg - poznaj skutki spożywania alkoholu opisane na serwisie Pij Mniej. Alkohol jest też rozkładany wolniej w starszym organizmie. Stężenie alkoholu u osób starszych jest o 20% większe niż u młodych po wypiciu takiej samej ilości trunku. Zarówno jednorazowe, jak i przewlekłe picie może spowodować większe zaburzenia poznawcze i problemy ze zdrowiem fizycznym. W tym wieku wzrasta też ilość stosowanych leków. Wiele farmaceutyków zmieszanych z alkoholem może być niebezpiecznych, a nawet śmiertelnych.

Nadużywanie alkoholu przez ludzi dojrzałych wynika zazwyczaj ze złego stanu zdrowia fizycznego, żałoby, trudności w przemieszczaniu się oraz izolacji społecznej. Wszystko to prowadzi do nudy i depresji. 

Choroby są często bolesne. Niektórzy spożywają więc alkohol w celu złagodzenia bólu. Osobom starszym jest też trudniej z niego zrezygnować. Mają mniej obowiązków rodzinnych i zawodowych. Odczuwają mniejszą presję niż młodzi ludzie.

Bezpieczny poziom alkoholu wynosi 14 jednostek tygodniowo dla kobiet i 21 dla mężczyzn. Dla osób starszych limity te powinny jednak ulec zmniejszeniu. National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism  zaleca, aby osoby powyżej 65 roku życia nie wypijały więcej niż 7 drinków tygodniowo i nie więcej niż 3 drinki w ciągu jednego dnia.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pięć etapów upojenia alkoholowego

Halucynacje alkoholowe

Odnalezienie się w kabale