Abstynencja

Chociaż wiemy, że nie ma uniwersalnej metody leczenia choroby alkoholowej, to jednak cały czas musimy przyznać, że abstynencja jest niewątpliwie kluczem do sukcesu. Dlaczego przede wszystkim abstynencja jest skuteczna w uzależnieniu od alkoholu? Zaprzestanie spożywania alkoholu jest bowiem najczęściej rozwiązaniem związanych z piciem problemów. Nie picie alkoholu na ogół redukuje problemy zdrowotne powstałe na wskutek wcześniejszego nadużywania alkoholu.



Analiza poszczególnych, jednostkowych przypadków choroby alkoholowej dowodzi, że celem terapeutycznych niektórych pacjentów była zresztą nie tylko kompletna abstynencja alkoholowa, ale nawet zmiana miejsca zamieszkania oraz zmiana wykonywanej pracy zawodowej. Odzyskanie kontroli nad spożywanym alkoholem jest niekiedy zdeterminowane tak mocno utkaną siecią wspólnych zależności, że w zasadzie pacjent przez wiele lat prowadzi walkę, w której każdy szczegół przypominający czas spożywania alkoholu może zaważyć na jego dalszej trzeźwości. W organizmie człowieka na wskutek spożywania alkoholu zachodzą bardzo poważne zmiany, zaś sam mechanizm powstawania uzależnienia nie został do końca zrozumiany.

Skuteczne redukowanie i kontrolowanie picia alkoholu wydaje się tak samo trudne, jak kompletna abstynencja. Na pewnym etapie osoby uzależnione od alkoholu bardzo silnie pragną zmiany wszystkiego w swoim najbliższym otoczeniu - z organizmem włącznie, tylko nie odstawienia alkoholu. Alkoholicy często podejmują próby leczenia najróżniejszych schorzeń, umiejętnie unikając skojarzeń mnożących się problemów z piciem alkoholu. Zdarza się, że uzależnieni od alkoholu próbują leczyć depresję. Konsekwentnie odwiedzają więc gabinety psychiatryczne, ale nie lecząc choroby alkoholowej. Wręcz spożywanie alkoholu uzasadniają swoimi stanami depresyjnymi. Depresja jednak jest na ogół skutkiem nadużywania alkoholu, a nie odwrotnie. Abstynencja powoduje zaś cofnięcie się objawów depresyjnych.



Abstynencja jest obowiązującym i podstawowym celem terapii uzależnień. Ciąg alkoholowy, czyli długotrwałe spożywanie alkoholu pozostawia często nieodwracalne skutki dla zdrowia i życia człowieka. Pojawiające się powikłania mogą mieć zarówno charakter psychiczny, jak i fizyczny, więc abstynencja jest najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym celem terapii.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Pięć etapów upojenia alkoholowego

Halucynacje alkoholowe

Kobiety uzależnione od heroiny