Jak działa uzależnienie?

Sformułowania problemy z piciem czy problemy z alkoholem obejmują zarówno nadużywanie alkoholu, jak i schorzenie określone mianem uzależnienie od alkoholu. Bo uzależnienie od alkoholu jest problemem związanym z jego spożywaniem. W 1980 tymi dwoma terminami problemy z piciem i problemy z alkoholem zastąpiono wcześniej obowiązujące pojęcie alkoholizmu.

Dlaczego niektórzy ludzie piją alkohol z umiarem, a inni nie potrafią i nie mogą się powstrzymać w odpowiednim momencie? Odpowiedź znajdziemy w ludzkim mózgu oraz w jego układzie motywacyjnym.

Alkohol spożywany przez człowieka aktywuje układ nagrody w mózgu poprzez bezpośrednie podniesienie poziomu neuroprzekaźnika nazywanego dopaminą. Powtarzająca się ekspozycja na działanie alkoholu może zmienić równowagę w chemii mózgu.

Na czym polega zmiana? Osoba pijąca coraz mocniej potrzebuje kontaktu z alkoholem, a  naturalna możliwość kontrolowania picia zanika.

Na czym polega potrzeba kontaktu z alkoholem? Człowiek codziennie podejmuje mnóstwo ważnych i nieistotnych decyzji. Rozstrzyga niezliczone dylematy, które są istotne i całkiem nieistotne.

Człowiek ma wrodzoną zdolność do podejmowania decyzji  - czy powstrzymać się (czyli decyzja STOP), czy też działać (czyli decyzja GO). Wybór to szacunkowa ocena ryzyka i potencjalnych korzyści.

W układach motywacyjnych mózgu człowieka, który jest uzależniony od alkoholu istnieje równowaga między sygnałami STOP i sygnałami GO.

STOP stanowi przeciwwagę dla GO i powstrzymuje chęć do dalszego picia, gdy czuje, że ma już dość alkoholu w organizmie.

Podczas długotrwałego używania alkoholu następuje zaburzenie subtelnej równowagi sygnałów STOP i sygnałów GO. Dzieje się tak, bo przewlekłe spożywanie nadmiernych ilości alkoholu zaburza precyzyjnie wyważoną równowagę między STOP i GO.

Sygnały zmuszające do działania, czyli sygnały typu GO są wówczas łatwiej pobudzane nawet przez niewielkie ilości alkoholu. GO wyraźnie dominuje nad STOP. Znika poczucie kontroli i równowagi.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pięć etapów upojenia alkoholowego

Halucynacje alkoholowe

Odnalezienie się w kabale