Redukcja szkód i farmacja

Oprócz szkół i metod psychoterapii uzależnień rozwijają się metody redukcji szkód. Te działania i programy zakładają, że szczytny terapeutyczny cel całkowitej abstynencji i wspierające go rozwiązania prawne nie do końca ułatwiają nam funkcjonowanie społeczne.

Lek o nazwie Selincro jest preparatem do stosowania u pacjentów uzależnionych od alkoholu w celu redukcji picia. Lek nie szkodzi terapii uzależnień pragnącej doprowadzić pacjenta do abstynencji. Co więcej, Selincro ma wspierać pacjenta w rozpoczynaniu przez niego terapii leczenia uzależnień.

Jak działa Selincro? Działanie tego leku oparte jest na blokowaniu receptorów opiatowych w organizmie osoby uzależnionej. Udowodniono związek pomiędzy aktywnością receptorów opiatowych i układem nagrody, który odpowiada również za uzależnienie od alkoholu.

Podczas picia alkoholu osoba uzależniona odczuwa przyjemne, nierzadko euforyczne doznania. Pozostała część układu opiatowego aktywowana jest z pewnym opóźnieniem. Wywołuje to więc nieprzyjemne wrażenia, co pcha osobę uzależnioną lub nadużywająca alkohol do dalszego spożywanego alkoholu.

Selincro ma za zadanie blokować zarówno pozytywne wzmocnienie oraz likwidować przykre odczucia. Osoba pijąca ma więc zdecydowanie większą kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu.

Selincro ma pojawić się w określonym, kontrolowanym przez specjalistę momencie, a następnie zniknąć. Dlaczego? Bowiem kontrola picia alkoholu przez osobę uzależnioną na pewno nie stanie się podstawowym celem terapii.

Lek Selincro zakłada stopniowe zmiany postaw osoby uzależnionej. Motywując pacjenta poprzez zażywanie leku, pozwoli mu się dostrzec problem, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości spożywanego alkoholu. Proces powinien przechodzić do właściwej psychoterapii uzależnienia.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pięć etapów upojenia alkoholowego

Halucynacje alkoholowe

Kobiety uzależnione od heroiny