Gdy alkohol trafia do mózgu

Metody radzenia sobie z uzależnieniem fizjologicznym są dość łatwe przy obecnym stanie wiedzy medycznej. Często stosuje się w tym celu środki pomocnicze na czas kuracji, a potem powoli się zmniejsza dawkę substancji. Organizm odzwyczaja się od substancji.

Uzależnienie toczy się jednak również w mózgu. I tutaj problem jest dużo większy, a zmiany wywołane uzależnieniem bywają trwalsze i niebezpieczniejsze. Uzależnienie fizjologiczne to często stosowanie zmniejszających się dawek środków pomocniczych.

Po co nam środki pomocnicze? W przypadku nagłego odstawienia alkoholu, możemy bowiem doprowadzić organizm do delirium tremens. Jesteśmy jednak w stanie to kontrolować, a uzależnienie fizjologiczne stanowi nieznaczny problem.

Dlaczego uzależnienie psychiczne jest niebezpieczne? To efekt spotkania alkoholu i mózgu. Alkohol aktywuje w mózgu układ nagrody. Dzieje się to poprzez bezpośrednie podniesienie poziomu dopaminy, czyli neuroprzekaźnika.

Powtarzająca się ekspozycja na działanie alkoholu, ale też innej substancji uzależniającej może doprowadzić do zaburzenia równowagi w chemii mózgu. Odbywa się to w taki sposób, że osoba uzależniona coraz mocniej i mocniej pragnie kontaktu z uzależniającą substancją.

Alkohol w mózgu - uzależnienie psychiczne

Dokonujemy wyboru, czy zamierzamy iść do pracy, zjeść na obiad sałatkę czy łososia.Tak wygląda nasz dzień, tak wygląda nasze życie bez uzależnienia. Dokonany przez nas w danym momencie wybór opiera się na szacunkowej ocenie ryzyka oraz potencjalnych korzyści.

Podejmując decyzję dokonujemy wyboru, czy zatrzymać się czy przejechać na czerwonym świetle. Posiadamy zdolność do podejmowania decyzji czy powstrzymać się, czy działać.

W układach motywacyjnych mózgu, który nie jest uzależniony od alkoholu istnieje równowaga między sygnałami czy powstrzymać się, czy działać. Oznacza to, że sygnały, które powstrzymują chęć do dalszego picia wymykają się zdrowej, sprawiedliwej analizie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pięć etapów upojenia alkoholowego

Halucynacje alkoholowe

Odnalezienie się w kabale